OSVĚTLENÍ

Pro většinu terárií je osvětlení nezbytné. Osvětlením myslíme dodatečný zdroj osvětlení, který do terárií, paludárií apod. přidáváme. Přidávat zdroj osvětlení není nutné do teráríi, kde nepěstujeme živé rostliny a žijí v nich živočichové, kteří dostatečný světelný tok nevyžadují (např. sklípkani, některé druhy bezobratlých, žab apod.). Pro většinu ostatních je dodatečný zdroj světla nezbytný. I u této druhé skupiny živočichů a terárií se můžeme přidání světla vyhnout a to tím, že terárium leží blízko okna nebo třeba v zimní zahradě. Tam je pak dostatečné světlo pro růst rostlin a i zdárný život našich chovanců.

Zdroj osvětlení většinou plní i další (a ve většině standardních případů se s tím i počítá a jde o požadovanou funkci) účel a to tepelný. V našich teráriích chováme většinou takové druhy, které pocházejí z tropických nebo subtropických oblastí, kde jsou mnohem vyšší teploty než u nás respektive v našich bytových podmínkách. I druh z našeho mírného pásma se potřebují po alespoň část dne vyhřát na vyšší teploty a dodat tak metabolismu to co si vyžaduje – teplo.

V některých případech nám tedy jde pouze o dodání světla a v některých případech i o teplo, které světelné zdroje vydávají. Pro tento účel osvětlení a vytápění se ve většině případů používají obyčejné žárovky (opravdu ty nejobyčejnější za cca 7-9 Kč) nebo poněkud vylepšené (např. o UV A apod.) od různých výrobců terarijních potřeb (např. Exo-terra).

Pokud nám jde pouze o teplo, pak můžeme místo těchto žárovek využít alternativní zdroje vytápění – nejčastěji topné kameny, topné rohože a topné kabely. V ojedinělých případech se může vytápět celkově chovná místnost.
Většině druhů svítíme pouze přes den a to většinou  10-12 hod. Přes noc světla vypínáme. Výjimkou mohou být tzv. noční osvětlení s barvou světla modrou nebo červenou. Toto osvětlení nám umožňuje živočichy pozorovat ve tmě. Přes den můžeme světla částečně vypínat třeba i během letních veder. Svítíme pak třeba chvíli ráno a dopoledne a pak až v pozdním odpoledni a podvečer…

Při výběru druhů osvětlení máme obrovskou možnost výběru. Když říkám obrovskou, tak myslím opravdu obrovskou a vybrat správný zdroj není většinou opravdu nic lehkého. Pro zjednodušení zde vyjmenuji druhy zdrojů, které nejčastěji využíváme (od nejčastěji používaných po nejméně):

Žárovky – lineární zářivky – kompaktní zářivky – žárovky typu Concentra – výbojky HWL (vysokotlaká směsná výbojka) – výbojka HQL (vysokotlaká výbojka plněná rtuťovými parami) – výbojka HQI (metalhalidová v., vysokotlaká výbojka plněná plynovými halovými prvky – brom, fluór, chlór, jód atd.).
 

Při výběru správného osvětlení pro naše terárium vždy vybíráme podle několika faktorů:
cena, výkon (watáž – výkon tepla), absence či prezence UV A a B záření, světelný tok (lm) – kolik vyzáří světla (čím vyšší hodnota, tím lépe a tím více světla vyprodukuje), velikost, barevná teplota světla (K), druh patice. Najdou se i další faktory, které hrají roli při našem výběru, ale tyto jsou snad nejdůležitější.

Tak např. při výběru správné žárovky pro nás hraje roli pouze tyto faktory: druh patice (klasická E27, menší typ E14), watáž (výkon – 15W pro nejmenší terária, 25W pro menší, 40-75 W pro středně velká terária a od 100 W pro největší terária) a velikost baňky (standardní, malá, miňonka, atd.).
U složitějších světelných zdrojů je výběr poněkud složitější a pro správné rozhodnutí musíme mít mnohdy velké zkušenosti nebo si nechat někde dobře poradit…

Pro použití správného počtu zdrojů a jejich výkonů, tzn. dostatečnou intenzitu osvětlení terária existují různé způsoby výpočtů a pravidel. Zkušený terarista nebo výrobce terárií je schopen „nadávkovat“ zdroje a jejich výkony ( a tedy např. počet trubic lineárních zářivek) na velikost terária nebo paludária „od oka“. Ostatní chovatelé by měli využívat těchto výpočtů tak, aby osvětlení nepoddimenzovali nebo naopak. Pokud nadávkujeme špatné osvětlení, tak nám buď rostliny neporostou (potřebují světlo k fotosyntéze) nebo je naopak spálíme. Toto platí (i když ne doslovně) i pro živočichy…Nadávkovat a použít správné zdroje a svítidla není jednoduché zejména u paludárií a velkých terárií, kde jsou rostliny! Zvláště u paludárií na osvětlení nešetřete. Pokud ušetříte, tak  sice pro peněženku dobře, ale rostliny vám neporostou, nebudou odnožovat a postupně se vám z paludária stane pouštní terárium.

Příklad správně „nadávkovaného“ světla pro paludárium o velikosti 150x100x70 cm (výška x délka x hloubka). Pro takto velké paludárium použijeme osme 36 watových kompaktních zářivek typu Dulux. Dohromady je terárium osvětleno hodnotou 23200 lm. Nákladová cena (nikoliv za práci za komplementaci) takového osvětlení je pak cca 5000 Kč.

V paludáriích a teráriích, kde pěstujeme i rostliny používáme světla o barevné teplotě 4000-6000 K (spíše při vyšší hranici).
Dnes je taková doba, že pro nás je velmi důležitým selektivním kritériem hlavně cena. Ceny zdrojů se pro jednotlivá terária pohybují od několika málo korun (malé terárium pro mládě užovky: kabel, objímka, stínítko, žárovka – dohromady cca 80 Kč z toho žárovka 8 Kč) až po několik tisíc (velké paludárium, systém kompaktní zářivek s předřadníky a objímkami a reflektorů s HQI výbojkami – dohromady třeba i 7-9.000 Kč).

Uvedu zde tedy příklady ceny osvětlení (nejen zdrojů, ale celkové elektroinstalace) pro jednotlivá terária. Ceny jsou uvedeny za produkty, nikoliv za zapojení.

S cenou za práci při zapojení a se může cena vyšplhat až na jednou tolik.
- malé terárium pro mladou užovku: 80 Kč
- menší terárium pro chameleóna: 650 Kč
- terárium pro chameleóna s rostlinami: 1500 Kč
- malé paludárium: 950 Kč
- větší paludárium: 2000 Kč
- velké paludárium: 7000 – 8000 Kč
- terárium pro agamu vousatou: 850 Kč
- velké terárium pro leguány, agamy límcové: 7000 Kč

 A tak dále.



Nejdražšími zdroji světla jsou ty, které vyžadují další komponenty pro to, aby mohla svítit (např. tlumivky, startéry, předřadníky, celkově reflektory apod.). Tam může být např. cena za výbojku 500 Kč, předřadník 1500 Kč a za objímku 450 Kč. U výbojek HQI např. cena za zdroj 450 Kč a za reflektor 1500 Kč.
Z vlastní zkušenosti můžeme říci, že většinou čím kvalitnější zdroj osvětlení (a tím i příslušenství), tak i tím vyšší cena. Chceme tím říci, že pokud chceme, aby nám terárium – paludárium dobře prosperovalo a i druhy v něm, pak bychom v osvětlení šetřit neměli. Určitě je nepoměrné srovnání v použití 150 W žárovky a 150 W zářiče HQI. To je jakoby jste chtěli srovnávat auta Trabant a Hummer…

Ne každé světlo se hodí pro každé použití. Existují určité zákonitosti. Tak např. pro paludária používáme spíše světla chladná, tzn. kompaktní zářivky. Na druhou stranu pro chov agam vousatých nebudeme  používat pouze „chladné“ zářivky, ale ideálním zdrojem osvětlení je výbojka HQI nebo HQL.
Pro většinu hadů v malých a středních teráriích (do 120x60x60 cm) nám postačí jako zdroj světla a tepla obyčejná žárovka popř. žárovka typu Concentra a jako zdroj osvětlení lineární zářivka.

Velmi důležitým kritériem pro výběr zdroje osvětlení je presence a i kvantita UV spektra a to zejména jeho složky typ B. Zkušenost hovoří, že výrobci píší na krabičky různé informace o hladině UV B složky, ale ne vždy je to pravda. Ideální je sehnat si nezávislý průzkum o kvantitě UV B složek u jednotlivých produktů a podle něho se řídit…Na internetu jich pár nejdete. Výběr správného zdroje UV není vůbec jednoduché a i pro zkušené chovatele je to mnohdy těžký oříšek. Nejlepší je bohatá vlastní zkušenost. Na našem trhu je několik poměrně kvalitních zdrojů…Mezi nimi je určitě nejkvalitnější výbojka (HWL) Osram Ultra-Vitalux (300W), ale velmi kvalitní jsou třeba i nové výbojky od firmy Lucky-Reptile s názvem Bright Sun. Tento zdroj je ale poměrně velmi drahý a pro většinu drobnochovatelů nedostupný (set stojí cca 3000 Kč). Při ceně terária např. 1700 Kč tato cena většinu chovatelů zaskočí. Prodávají se o výkonech 50 a 70W. Velmi oblíbené jsou kompaktní zářivky od firmy Exo-terra s názvem ReptiGlo. Jejich procentuální zastoupení UV B složky je 2, 5 a 10 %. Někteří chovatelé si nemohou vynachválit, názory jiných jsou opačné…Obrovská škála kvality lineárních zářivek různých výrobců je všeobecná známá. Mezi poměrně cenově-výkonově výhodné jsou zářivky Repti-light od výrobce Narva.

Na trhu je nyní nová HWL výbojka SolarGlo od Exo-terry, která se zdá být slibná v korelaci cena-výkon. Watážový výkon u ni je 125 a 160 Wattů. Většina těchto zdrojů se může nechávat svítit celý den, pouze výbojka Ultra-Vitalux se nechává svítit pouze chvíli několikrát denně (15-30 min.).
A snad již na závěr zde zrekapituluji, které zdroje se k čemu používají a několik informací k nim.

Žárovky – jako zdroj světla i tepla (to spíše). Pro menší, střední ale i velká terária. Standardně bez UV složky. Nízká cena. Použití v obyčejných teráriích, odchovnách. Cena: cca 7-20 Kč. Výkon žárovek (watáž) se dává to terárií podle jejich velikosti (např. menší 25-40W, velká 75-100W). Toto platí i ostatní svítidla.

Lineární zářivky – jako zdroj světla. Pro různě velká terária.
Vhodné pro osvit paludárií. Kvůli nutnosti použití svítidla je
cenově nákladnější. Se složkou UV A a B, ale i bez. Cena:
50-1000 Kč. Po žárovkách u nás v teraristice nejpopulárnější.
 Nejčastější kombinace se žárovkou. Existují dva typy –
častější (typ T8) a nový tenčí typ s vyšší svítivostí (T5).

Kompaktní zářivky - jako zdroj světla. Pro různě velká terária, spíše menší a střední.
Vhodné pro osvit malých a středních paludárií. Není nutné používat svítidlo (předřadník
je zabudován v tělese kompaktu.  Se složkou UV A a B, ale i bez. Cenově méně
nákladné (cca 90-700 Kč)

Žárovky typu Concentra – jako zdroj tepla i světla. Jedná se v podstatě o obyčejné bodové
žárovky, které koncentrují světelný tok do úzkého úhlu. Pro různě velká terária. Není nutné
používat svítidlo. Bez UV A a B složek. Cenově méně nákladné (cca 100-700 Kč).

Zářivky typu Dulux – jako zdroj světla. Ideální k osvětlení paludárií. Nutnost použití
předřadníků a proto jsou cenově nákladnější (cca 800 Kč). V běžných teráriích se
používají pouze jako zdroj světla pro rostliny. Se systémem HQI je toto osvětlení v 
této době nejlepším pro osvětlování nádrží s rostlinami (paludária, vivária apod.).

Halogenová svítidla a zdroje světla – jako zdroj světla a tepla (poměrně důležitý důvod).
 Vhodné i jako bodové osvětlení. Pro malá až velká terária. Jejich svit je neekonomický.

Bez složky UV A a B. Cenově nenákladné (90-1200 Kč). Obrovské množství typů. Malé
bodové nízko watové typy se mohou používat jako bodová svítidla v paludáriích. Velká
reflektorová svítidla se používají k osvětlování a vytápění těch největších typů terárií.

Výbojky HWL – v podstatě analogie žárovek. Jako zdroj světla i tepla. Mají poměrně velký světelný tok.
 Nevyžadují žádné svítidlo (pouze objímku, nejčastěji E27). Používají se ve velkých terárií, ale mohou
 i ve středních. Měli by být zavěšeny ve svislé poloze. Běžně se používají (ceny 150-1500 Kč). Do této
kategorie patří např. Solar Glo anebo Ultra-Vitalux.

Výbojky HQL – jako zdroj světla ale i tepla. V teraristice se hojně využívají. Obsahují UV a B podíl světla,
ale také nemusí. Pro střední až velká terária. K jejich fungování je nutné použít předřadník. Cena je poměrně
 vyšší (600-3000 Kč). Do této kategorie patří Bright Sun.

Výbojky HQI – zdroj i teplo. Používají se pro velká terária a paludária. Mají velkou svítivost. Vzhledem k nutnosti prezence předřadníku (zabudován v reflektorovém svítidle) je cena vyšší – cca 1600 Kč a více. Velmi kvalitní a výkonné světlo s UV A a B podílem. U nás se tak často nepoužívám, ale v Německu běžně. U nás je známe třeba z pouličního osvětlení…

Diody – jako světlo. V teráriích se zatím v podstatě nepoužívají. Vhodné jsou k 
nočnímu osvitu terárií díky jejich namodralému světlu. Jejich doba však příjde…

 

HQI reflektor a výbojka


 


Nově v nabídce - HWL s UV A a B od Exoterry.


Vysoce kvalitní zdroj UV záření na našem trhu.


Pravděpodobně nejkvalitnější zdroj UV záření na našem trhu - výbojka Ultra-Vitalux 300W.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kompaktní zářivky

 

 

Klasická HWL výbojka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dulux systém

Obyčejné žárovky - noční...